Dohoda o provedení práce 2023: Na kolik dní dovolené máte nárok?

Dohoda O Provedení Práce 2023 Dovolená

Co je dohoda o provedení práce?

Dohoda o provedení práce, zkráceně DPP, je oblíbená forma krátkodobé výpomoci. V roce 2023 se s ní pojí časté dotazy ohledně dovolené. Nárok na dovolenou při DPP totiž není automatický jako u běžného pracovního poměru. Zaměstnanec pracující na DPP má nárok na dovolenou pouze tehdy, pokud odpracuje alespoň 182 hodin v kalendářním roce u stejného zaměstnavatele. Za každou odpracovanou hodinu pak náleží zaměstnanci 1/52 z ročního nároku na dovolenou. V praxi to znamená, že pokud má zaměstnanec standardní nárok na 4 týdny dovolené (20 dní) a odpracuje 200 hodin, bude mít nárok na zhruba 4 dny dovolené. Důležité je pamatovat, že do odpracované doby se nezapočítávají hodiny přesčasů. Informace o dovolené by měly být vždy uvedeny v písemné dohodě o provedení práce. V opačném případě se uplatní zákoník práce.

Nárok na dovolenou u DPP

U dohody o provedení práce (DPP) v roce 2023 nárok na dovolenou nevzniká automaticky jako u běžného pracovního poměru. Zaměstnanec pracující na DPP má nárok na dovolenou pouze tehdy, pokud je to výslovně sjednáno v písemné smlouvě o DPP. Pokud se na sjednání dovolené v DPP dohodnete, náleží vám za každý odpracovaný měsíc 1/12 poměrné části dovolené, na kterou byste měli nárok, kdybyste pracovali na hlavní pracovní poměr. Důležité je pamatovat, že do odpracované doby se započítává pouze skutečně odpracovaná doba, nikoliv dny, kdy jste byli nemocní nebo čerpali dovolenou.

Dohoda o provedení práce 2023 - Dovolená
Položka Dohoda o provedení práce Pracovní poměr
Nárok na dovolenou Ano, poměrně Ano
Výpočet dovolené 1/12 za každý odpracovaný měsíc Závisí na délce pracovního poměru a počtu odpracovaných let

Výpočet dovolené u DPP

U dohody o provedení práce (DPP) nevzniká nárok na dovolenou klasickým způsobem jako u běžného pracovního poměru. Zaměstnanec pracující na DPP si dovolenou neproměřuje ve dnech, ale v hodinách. Za každou odpracovanou hodinu mu náleží poměrná část dovolené. V roce 2023 činí minimální dovolená 4 týdny pro běžný pracovní poměr. V případě DPP se tato doba krátí poměrem odpracované doby k stanovené týdenní pracovní době. Pro výpočet dovolené u DPP v roce 2023 je tedy nutné znát odpracovanou dobu a stanovenou týdenní pracovní dobu. Výpočet se provádí tak, že se odpracovaná doba vynásobí zákonným nárokem na dovolenou (4 týdny) a vydělí se stanovenou týdenní pracovní dobou. Výsledek představuje počet hodin dovolené, na kterou má zaměstnanec pracující na DPP nárok.

Dovolená se u dohody o provedení práce v roce 2023 neposkytuje, pokud není sjednána nad rámec zákona.

Bořivoj Král

Evidence odpracované doby

U dohody o provedení práce se dovolená neřídí odpracovanou dobou, ale počtem odpracovaných dnů. Nárok na dovolenou vzniká za každý odpracovaný kalendářní měsíc, ve kterém odpracujete alespoň 10 dnů. Za každý takový měsíc vám náleží 1/12 z celkové výměry dovolené, která činí minimálně 4 týdny, tedy 20 pracovních dnů (pokud pracujete 5 dní v týdnu). Důležité je vést evidenci odpracovaných dnů, abyste mohli doložit nárok na dovolenou. Tuto evidenci si obvykle vede zaměstnavatel, ale je dobré si ji vést i pro vlastní potřebu.

Propůjčení dovolené u DPP

Zaměstnanec pracující na základě dohody o provedení práce (DPP) nemá ze zákona nárok na dovolenou. Dohoda o provedení práce je specifický typ pracovněprávního vztahu, u kterého se nepředpokládá dlouhodobá a pravidelná pracovní činnost. Zákoník práce s možností čerpání dovolené u DPP nepočítá. Propůjčení dovolené, jak ho známe u klasického pracovního poměru, tedy u DPP není možné. Pokud by zaměstnavatel chtěl zaměstnanci na DPP umožnit čerpání volna, musel by s ním uzavřít dohodu o pracovní činnosti (DPČ) nebo klasickou pracovní smlouvu, případně mu volno poskytnout neplacené. Vždy je důležité mít na paměti specifika DPP a řídit se platnou legislativou.

Čerpání dovolené u DPP

U dohody o provedení práce (DPP) v roce 2023 platí, že nárok na dovolenou nevzniká automaticky jako u běžného pracovního poměru. Zaměstnanec s DPP má nárok na dovolenou pouze tehdy, pokud mu to garantuje písemná dohoda s zaměstnavatelem. V této dohodě musí být uvedena délka dovolené, kterou zaměstnanec s DPP získává. Pokud dohoda nestanoví jinak, dovolená se vypočítává poměrnou částí z dovolené za kalendářní rok, a to podle odpracované doby. Zaměstnanec s DPP si může dovolenou vybrat po dohodě se zaměstnavatelem.

Nevyčerpaná dovolená u DPP

Zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce v roce 2023 mají nárok na dovolenou, ale s určitými specifiky. Nevyčerpanou dovolenou u DPP nelze převést do dalšího roku. Na rozdíl od klasického pracovního poměru, kde se nevyčerpaná dovolená převádí do dalšího roku, u dohody o provedení práce tomu tak není. Důvodem je, že DPP je koncipována jako krátkodobý pracovní vztah, a proto se s převodem dovolené nepočítá. Pokud tedy zaměstnanec nevyčerpá všechnu dovolenou do konce roku, ve kterém mu nárok na dovolenou vznikl, nárok na tuto dovolenou zaniká a zaměstnanec nemá právo na vyplacení náhrady mzdy za nevyčerpanou dovolenou. Je proto důležité, aby si zaměstnanci na DPP hlídali čerpání dovolené a včas o ni požádali.

dohoda o provedení práce 2023 dovolená

Ukončení DPP a dovolená

Dohoda o provedení práce (DPP) je oblíbená forma krátkodobé spolupráce. Jak je to ale s dovolenou, když DPP končí? I když se jedná o krátkodobý pracovní poměr, nárok na dovolenou vám vzniká. Za každý odpracovaný měsíc v roce 2023 máte nárok na 2 dny dovolené, pokud pracujete na DPP s rozvrženou pracovní dobou. V případě nerozvržené pracovní doby se dovolená počítá poměrnou částí. Při ukončení DPP vám pak zaměstnavatel musí nevyčerpanou dovolenou proplatit. To se děje ve formě náhrady mzdy za dovolenou. Pamatujte, že nárok na dovolenou a její proplacení se řídí zákoníkem práce a je důležité si tyto informace ověřit, abyste nepřišli o své benefity.

Změny v roce 2023

V roce 2023 nenastaly žádné zásadní legislativní změny, které by se přímo dotýkaly dovolené v rámci dohody o provedení práce. Stále platí, že na dovolenou máte nárok, pokud v rámci dohody odpracujete alespoň 180 hodin v kalendářním roce. Za každou odpracovanou hodinu vám poté náleží 0,4167 hodiny dovolené, minimálně však 4 týdny dovolené za rok. Pamatujte, že dovolená se nezaokrouhluje nahoru, ale vždy dolů na celé hodiny. Pokud vám tedy vyjde například 19,8 dne dovolené, máte nárok pouze na 19 dní. V případě ukončení dohody o provedení práce před splněním podmínky 180 odpracovaných hodin vám náleží náhrada za dovolenou. Tato náhrada se vypočítá jako 1/12 z celkové výše odměny za každý celý kalendářní měsíc trvání dohody.

Příklad výpočtu dovolené

V roce 2023 se nárok na dovolenou v rámci dohody o provedení práce řídí stejnými pravidly jako u běžného pracovního poměru. Zaměstnanec má tedy nárok na dovolenou v délce odpovídající odpracované době. Výše dovolené se vypočítává z týdenní pracovní doby. Pokud tedy pracujete v rámci dohody o provedení práce 20 hodin týdně, máte nárok na polovinu týdenní dovolené, tedy na 2 dny. V případě, že je vaše týdenní pracovní doba v rámci dohody o provedení práce kratší než 20 hodin, máte nárok na poměrnou část dovolené. Pro výpočet dovolené se vychází z průměrné délky týdenní pracovní doby v předchozím kalendářním čtvrtletí. Pokud jste tedy v prvním čtvrtletí roku 2023 pracovali v průměru 15 hodin týdně, máte nárok na 1,5 dne dovolené za každé celé odpracované čtvrtletí. Pamatujte, že nárok na dovolenou vzniká až po odpracování alespoň 4 týdnů.

Užitečné odkazy a informace

Pro výpočet dovolené v rámci dohody o provedení práce je klíčový průměrný výdělek. Více informací o tom, jak se tento průměrný výdělek počítá, naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí. Nezapomeňte, že dovolená se vám generuje za každý odpracovaný den, ve kterém váš výdělek dosáhne alespoň 1/3 průměrného výdělku. Podrobnější informace o dovolené v roce 2023, včetně důležitých termínů a častých dotazů, najdete na stránkách BusinessInfo.cz, které jsou určeny pro podnikatele a zaměstnance. V případě nejasností se vždy obraťte na svého zaměstnavatele nebo na příslušný úřad práce.

Publikováno: 26. 11. 2024

Kategorie: práce