Exotický zázrak doma? Vypěstujte si datlovník z pecky!

Datlovník Z Pecky

Výběr správné pecky

Pěstování datlovníku z pecky je běh na dlouhou trať, ale s trochou trpělivosti se i vám může podařit vypěstovat si vlastní exotickou palmu. Než se ale pustíte do sázení, je potřeba vybrat tu správnou pecku. Ne všechny pecky z datlí jsou totiž vhodné k pěstování. Ideální jsou pecky z čerstvých datlí, které nebyly tepelně upravené. Pecky ze sušených datlí sice také můžete zkusit zasadit, ale pravděpodobnost, že vyklíčí, je mnohem nižší. Pecky by měly být nepoškozené, bez známek plísně a s tvrdou skořápkou. Před samotným sázením je vhodné pecky na 24 hodin namočit do vlažné vody. Tím se změkčí jejich obal a urychlí se proces klíčení. Pamatujte, že i při dodržení všech kroků není zaručeno, že pecka vyklíčí. S trochou štěstí a trpělivosti se ale i vám může podařit vypěstovat si vlastní datlovník z pecky.

Příprava na klíčení

Před samotným klíčením je důležité pecky datlí správně připravit. Tento krok zvyšuje pravděpodobnost úspěšného vyklíčení a urychluje celý proces. Nejprve pecky důkladně omyjte pod teplou vodou, abyste odstranili zbytky dužiny, které by mohly začít plesnivět. Následně pecky namočte do vlažné vody na 24 až 48 hodin. Voda by se měla měnit každé 4 hodiny, aby se zabránilo růstu bakterií. Namočení pomůže změkčit tvrdou skořápku pecky a podpoří rychlejší klíčení. Po uplynutí této doby pecky vyjměte z vody a jemně osušte. Pro další urychlení klíčení můžete na špičce pecky opatrně narušit tvrdou skořápku. Použijte k tomu pilník na nehty nebo jemný brusný papír. Dbejte však na to, abyste nepoškodili vnitřní část pecky, kde se nachází zárodek.

Správné zasazení pecky

Klíčem k úspěšnému pěstování datlovníku z pecky je správné zasazení. Nejdříve pecku důkladně omyjte od zbytků dužiny, které by mohly v půdě plesnivět. Následně ji nechte 24 hodin namočenou v teplé vodě, čímž podpoříte klíčení. Pro výsadbu použijte substrát určený pro palmy nebo si namíchejte vlastní z rašeliny a písku v poměru 1:1. Pecku zasaďte vertikálně do hloubky asi 2 cm a zeminu udržujte stále vlhkou, ale ne přemokřenou. Klíčení může trvat i několik měsíců, proto buďte trpěliví a dopřejte pecce dostatek tepla a světla.

Teplo a světlo

Datlovník z pecky potřebuje pro svůj růst a vývoj dostatek tepla a světla. Pamatujte, že pochází ze slunných a teplých oblastí. Semínka klíčí nejlépe při teplotě 20-25 °C. Pro urychlení klíčení je můžete na pár dní namočit do vlažné vody. Dospělé rostliny preferují teploty mezi 18-25 °C. V zimě by teplota neměla klesnout pod 10 °C. Datlovník miluje slunce a potřebuje ho pro zdravý růst. Umístěte ho na světlé místo, ideálně na parapet okna orientovaného na jih. V létě mu prospěje pobyt venku na slunci, ale postupně ho na přímé slunce navykejte, aby nedošlo k popálení listů.

datlovník z pecky

Pravidelná zálivka

Datlovník z pecky sice snese i krátkodobé sucho, ale pro zdravý růst a vývoj potřebuje pravidelnou zálivku. Zalévejte vždy, když je vrchní vrstva substrátu suchá, ale nepřelévejte. Přemokření může vést k hnilobě kořenů a úhynu rostliny. V zimě, kdy datlovník odpočívá, zálivku omezte. Používejte odstátou vodu pokojové teploty. Datlovník ocení i občasné rosení listů, které mu dodá potřebnou vlhkost. Při rosení dbejte na to, aby se voda nedostala do srdíčka rostliny, mohlo by dojít k jejímu zahnívání.

Přesazování datlovníku

Pěstování datlovníku z pecky je běh na dlouhou trať, ale radost z vlastnoručně vypěstované palmy za to stojí. Než se ale vaše datlová palma dočká přesazení do většího květináče, uplyne několik let. Mladé rostlinky přesazujeme zhruba po roce, a to do květináče, který je o trochu větší než ten původní. Důležité je použít substrát určený pro palmy, který zajistí rostlině dostatek živin. Při přesazování buďte opatrní na kořeny, datlovník je na jejich poškození citlivý. Po přesazení dopřejte datlovníku dostatek světla a zálivky, ale nepřelévejte ho. Datlovník přesazujte vždy na jaře, kdy má rostlina dostatek síly pro zotavení.

Srovnání pěstování datlovníku z pecky vs. koupené sazenice
Vlastnost Pěstování z pecky Koupená sazenice
Cena Nízká (cena datlí) Vysoká (desítky až stovky Kč)
Doba do plodnosti 5-8 let (někdy i déle) 2-3 roky (závisí na stáří sazenice)
Náročnost Střední Nízká
Dostupnost odrůdy Omezená (závisí na druhu datlí) Široká (v nabídce specializovaných obchodů)

Hnojení pro zdravý růst

Datlovník z pecky není náročný na živiny, ale pro zdravý růst a vývoj je vhodné mu dopřát občasnou dávku hnojiva. Vzhledem k tomu, že se jedná o pomalu rostoucí palmu, není nutné hnojit příliš často. Během vegetačního období, tedy od jara do podzimu, postačí přihnojovat jednou za měsíc. V zimě, kdy je růst rostliny zpomalený, není hnojení nutné. Pro datlovník z pecky je vhodné univerzální hnojivo pro pokojové rostliny, které obsahuje vyvážený poměr živin. Důležité je hnojivo ředit podle pokynů na obalu, abyste předešli spálení kořenů. Při výběru hnojiva se zaměřte na produkty s vyšším obsahem draslíku, který podporuje tvorbu silných kořenů a zvyšuje odolnost rostliny. Naopak hnojiva s vysokým obsahem dusíku nejsou pro datlovník z pecky ideální, protože podporují především růst listů na úkor kořenů a plodů.

datlovník z pecky

Trpělivost přináší ovoce

Pěstování datlovníku z pecky je běh na dlouhou trať. Než se dočkáte první úrody, může to trvat i několik let. Avšak radost z vlastnoručně vypěstované exotické rostliny za tu trpělivost rozhodně stojí. Klíčem k úspěchu je vybrat si kvalitní, čerstvou pecku z datle, ideálně z bioprodukce. Pecku nejprve důkladně očistěte od zbytků dužiny a nechte ji 24 hodin nasáknout ve vlažné vodě. Poté ji zasaďte do substrátu pro palmy, špičkou nahoru, do hloubky asi 2 cm. Důležitá je stálá teplota okolo 25 °C a pravidelná zálivka, substrát by neměl nikdy zcela vyschnout. První klíček se může objevit už po několika týdnech, ale klidně to může trvat i několik měsíců.

Publikováno: 21. 11. 2024

Kategorie: domov