Konec podnikání? Stáhněte si formulář žádost o zrušení živnosti!

Formulář Žádost O Zrušení Živnosti

Co je živnostenský rejstřík

Je to veřejný seznam, kde jsou zapsané všechny důležité informace o podnikatelích, kteří v České republice podnikají na základě živnostenského oprávnění. Najdete v něm údaje jako jméno a adresa podnikatele, identifikační číslo, obory podnikání a důležité události, jako je například zahájení nebo ukončení podnikání. Živnostenský rejstřík je zásadní pro transparentnost a důvěryhodnost podnikatelského prostředí. Veřejnost se z něj může dozvědět, kdo a v jakém oboru podniká. Pokud potřebujete zrušit živnost, je nutné podat žádost o zrušení živnostenského oprávnění. K tomu slouží formulář žádost o zrušení živnosti, který je dostupný na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu. Formulář pro žádost o zrušení živnosti je nutné vyplnit a podat na živnostenský úřad. Po schválení žádosti bude vaše živnost zrušena a vymazána z živnostenského rejstříku.

Důvody pro zrušení živnosti

Existuje mnoho důvodů, proč se podnikatel může rozhodnout ukončit svou živnost. Někteří se rozhodnou pro jinou kariérní cestu, jiní odcházejí do důchodu a někteří zjistí, že podnikání není pro ně to pravé. Ať už je důvod jakýkoli, proces zrušení živnosti je poměrně jednoduchý. Prvním krokem je vyplnění formuláře "Žádost o zrušení živnosti". Tento formulář je k dispozici na webových stránkách živnostenského úřadu nebo na kterémkoli živnostenském úřadě. Formulář "Žádost o zrušení živnosti" vyžaduje základní informace o podnikateli a jeho živnosti, jako je jméno, adresa a identifikační číslo. Dále je nutné uvést datum, od kterého má být živnost zrušena. Po vyplnění formuláře "Žádost o zrušení živnosti" je nutné jej doručit na příslušný živnostenský úřad. Živnostenský úřad poté vaši žádost zpracuje a vaši živnost zruší.

Kde formulář získat

Žádost o zrušení živnosti se podává na živnostenském úřadě, a to buď osobně, poštou, nebo elektronicky. Formulář žádosti o zrušení živnosti je volně ke stažení na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu. Formulář je k dispozici ve formátu PDF a je možné ho vyplnit elektronicky nebo vytisknout a vyplnit ručně. Pokud nemáte možnost si formulář stáhnout a vytisknout, můžete o jeho zaslání požádat živnostenský úřad, a to buď telefonicky, e-mailem, nebo osobně. Živnostenský úřad vám formulář zašle poštou. Důležité je si ověřit, zda používáte aktuální verzi formuláře. Starší verze formuláře nemusí být živnostenským úřadem akceptovány. Informace o aktuální verzi formuláře naleznete na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu. Formulář žádosti o zrušení živnosti je zdarma.

formulář žádost o zrušení živnosti

Nezbytné údaje ve formuláři

Při vyplňování formuláře žádosti o zrušení živnosti je nezbytné uvést všechny požadované údaje. Bez jejich správného a úplného vyplnění vám živnostenský úřad nemůže vyhovět a vaši žádost zamítne. Mezi tyto nezbytné údaje patří: identifikační údaje žadatele, tedy jméno a příjmení, datum narození a adresa trvalého pobytu. U podnikatelů zapsaných v obchodním rejstříku se jedná o obchodní firmu, identifikační číslo a sídlo firmy. Dále je nutné uvést číslo živnostenského oprávnění, které chcete zrušit, a datum, od kterého má být živnost zrušena. Nezapomeňte žádost podepsat. Vzorový formulář pro žádost o zrušení živnosti a další informace naleznete na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.

Přílohy k žádosti

K žádosti o zrušení živnosti je nutné doložit i některé přílohy. Bez jejich přiložení vám úřad nemusí žádost uznat a vy budete muset absolvovat kolečko vyřizování znovu. Mezi povinné přílohy patří především doklad o zaplacení správního poplatku. Ten činí 100 Kč a je splatný na účet příslušného živnostenského úřadu. Dále je nutné doložit živnostenský list v originále, pokud jej máte vydaný v papírové podobě. V případě, že vlastníte pouze výpis ze živnostenského rejstříku, není nutné jej dokládat. V některých případech může úřad požadovat i další dokumenty, například pokud žádáte o zrušení živnosti z důvodu úmrtí podnikatele. V takovém případě je nutné doložit i úmrtní list. Pro jistotu si proto vždy ověřte na webových stránkách vašeho živnostenského úřadu, jaké dokumenty je nutné k žádosti doložit.

Kam žádost podat

Žádost o zrušení živnosti se nepodává na libovolném místě. Je nutné ji doručit na správný úřad, aby mohla být vaše žádost řádně zpracována. Kam tedy s formulářem? Existují dvě možnosti. První z nich je osobní návštěva živnostenského úřadu v místě vašeho bydliště. Na úřadě vám s vyplněním formuláře rádi pomohou a zároveň zkontrolují, zda je vše v pořádku. Druhou možností je odeslání žádosti poštou. V takovém případě je nutné žádost vytisknout, podepsat a zaslat na adresu příslušného živnostenského úřadu. Ať už zvolíte jakoukoli variantu, nezapomeňte, že k žádosti je nutné doložit všechny požadované dokumenty. Bez nich by vaše žádost o zrušení živnosti nemohla být vyřízena.

formulář žádost o zrušení živnosti
Vlastnost Popis
Název formuláře Žádost o zrušení živnostenského oprávnění
Jazyk formuláře Čeština
Dostupnost online Ano, na webu Ministerstva průmyslu a obchodu

Poplatky za zrušení

Při rušení živnosti se obvykle nesetkáte s přímými poplatky za zrušení. To znamená, že za podání formuláře „Žádost o zrušení živnosti“ na živnostenském úřadě nebudete muset platit žádný správní poplatek. Je však důležité mít na paměti, že existují určité výjimky. Pokud jste například zapsáni v obchodním rejstříku, bude zrušení živnosti spojeno s poplatkem za výmaz z tohoto rejstříku. Podobně, pokud jste plátci DPH, mohou vám v souvislosti se zrušením živnosti vzniknout určité daňové povinnosti. Doporučujeme proto před podáním formuláře „Žádost o zrušení živnosti“ kontaktovat váš živnostenský úřad nebo daňového poradce a informovat se o případných poplatcích a povinnostech, které se na vás vztahují.

Lhůta pro vyřízení

Lhůta pro vyřízení žádosti o zrušení živnosti je 5 pracovních dnů ode dne, kdy je žádost doručena živnostenskému úřadu. Živnostenský úřad ale může lhůtu v odůvodněných případech prodloužit, a to maximálně o 30 dnů. O prodloužení lhůty vás musí úřad písemně vyrozumět. Pro podání žádosti o zrušení živnosti můžete využít formulář žádosti o zrušení živnosti, který je k dispozici na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu ČR nebo na kterémkoliv živnostenském úřadě. Formulář pro žádost o zrušení živnosti je možné podat osobně na živnostenském úřadě, poštou nebo datovou schránkou. K žádosti nezapomeňte přiložit všechny potřebné doklady, například doklad o zaplacení správního poplatku.

Následky zrušení živnosti

Podání formuláře "Žádost o zrušení živnosti" má pro vás jako pro podnikatele několik důsledků. Po schválení žádosti již nebudete moci podnikat v dané oblasti, dokud si živnostenské oprávnění opět nezískáte. Zrušení živnosti je nevratný proces, proto si toto rozhodnutí dobře promyslete. Před podáním žádosti si splňte všechny své závazky vůči finančnímu úřadu, správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. Po zrušení živnosti si pečlivě uschovejte veškeré dokumenty, jako je například výpis z živnostenského rejstříku, daňové doklady a další relevantní dokumenty. Tyto dokumenty mohou být v budoucnu důležité pro různé administrativní úkony.

formulář žádost o zrušení živnosti

Žádný formulář, ani ten pro zrušení živnosti, by neměl být překážkou pro ukončení kapitoly a začátek nové.

Radomír Dvořák

Užitečné kontakty a informace

Pokud potřebujete podat žádost o zrušení živnosti, je důležité obrátit se na správné instituce a mít k dispozici všechny potřebné informace.

Žádost o zrušení živnosti se podává na živnostenském úřadě, a to v místě vašeho trvalého bydliště, pokud jste fyzická osoba, nebo v místě sídla firmy, pokud se jedná o právnickou osobu. K žádosti je nutné připojit doklad totožnosti a další dokumenty, které se liší v závislosti na typu rušené živnosti.

Pro více informací o konkrétních požadavcích a pro stažení formuláře žádosti o zrušení živnosti navštivte webové stránky Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky nebo se obraťte na informační linku živnostenského úřadu.

Publikováno: 22. 11. 2024

Kategorie: podnikání