Zlatý déšť: Krása, která může zabít!
Zlatý déšť: Krása s rizikem
Zlatý déšť, neboli štědřenec odvislý, je oblíbeným stromem českých zahrad. Jeho krása v době květu, kdy se obsype záplavou žlutých květů, je skutečně okouzlující. Avšak za touto krásou se skrývá i jisté riziko. Štědřenec odvislý je totiž jedovatý. Obsahuje toxické látky, zejména cytisin, a to ve všech svých částech – v květech, listech, větvích i kořenech. Nejvíce toxinů obsahují plody, které dozrávají koncem léta a tvarem připomínají lusky. Otrava štědřencem se projevuje nevolností, zvracením, bolestí hlavy a závratěmi. Vážnější případy otravy mohou vést k poruchám srdečního rytmu a v krajním případě i k úmrtí. Proto je důležité dbát zvýšené opatrnosti, pokud máte na zahradě štědřenec a zejména pokud tam máte malé děti.
Původ a druhy zlatého deště
Zlatý déšť, okrasný keř s kaskádami žlutých květů, je neodmyslitelnou součástí jarní zahrady. Jeho krása a symbolika znovuzrození z něj činí oblíbenou volbu pro zahradníky i milovníky květin. Avšak za názvem "zlatý déšť" se skrývají dva odlišné druhy: štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides) a zlatice prostřední (Forsythia x intermedia). Štědřenec, známý také jako "pravý zlatý déšť", je menší strom dorůstající výšky až 7 metrů. Jeho žluté květy, visící v bohatých hroznech, připomínají kapky zlata, odtud jeho poetické jméno. Zlatice, nazývaná také "zlatý déšť jarní", je rozložitý keř kvetoucí zářivě žlutými květy ještě před olistěním. Oba druhy, ač odlišné vzhledem i nároky na pěstování, spojuje krása zářivě žlutých květů, které rozzáří zahradu po zimním spánku. Při výběru "zlatého deště" je důležité zvážit, zda hledáme strom, nebo keř, a zohlednit specifické nároky obou druhů na stanoviště a péči.
Charakteristika a vzhled
Zlatý déšť, někdy nazývaný také jako zlatice nebo štědřenec odkazuje na dva různé druhy stromů: zlatý déšť obecný (Laburnum anagyroides) a zlatý déšť alpský (Laburnum alpinum). Oba druhy jsou si vzhledově velmi podobné, liší se detaily květů a listů. Zlatý déšť obecný je menší, dorůstá do výšky maximálně 7 metrů a má spíše rozložitý tvar. Jeho listy jsou trojčetné, s lístky oválného tvaru. Květenství, pro které je zlatý déšť tak oblíbený, se objevuje v květnu a červnu. Jedná se o převislé hrozny, dlouhé až 30 cm, složené z mnoha drobných, zlatožlutých květů. Zlatý déšť alpský je o něco vyšší, dorůstá až 10 metrů a má štíhlejší, vzpřímenější tvar. Jeho listy jsou také trojčetné, ale lístky jsou užší a protáhlejší. Květenství je podobné jako u zlatého deště obecného, ale hrozny květů jsou delší a štíhlejší. Oba druhy zlatého deště jsou jedovaté, a to zejména jejich semena. Proto je třeba dbát zvýšené opatrnosti, pokud se v jejich blízkosti pohybují děti nebo domácí zvířata.
Zlatý déšť na zahradě
Zlatý déšť, neboli štědřenec oděný do záplavy žlutých květů, je pastvou pro oči každého zahrádkáře. Tento okrasný strom, latinsky Laburnum anagyroides, rozkvétá na jaře a jeho květy připomínající hrozny zlatavých perliček vytváří na zahradě nezapomenutelnou atmosféru. Zlatý déšť, jak už jeho název napovídá, evokuje představu slunečních paprsků probleskujících skrze větve stromu a rozzáří tak i ten nejzamračenější den. Pozor však na jeho krásu, neboť štědřenec patří mezi jedovaté rostliny. Jeho semena obsahují toxické látky, které mohou být nebezpečné zejména pro děti a domácí zvířata. Proto je důležité dbát na opatrnost a vysazovat zlatý déšť mimo jejich dosah. Pro bezpečné užívání krásy zlatého deště existuje alternativa v podobě jeho blízkého příbuzného, štědřence alpského (Laburnum alpinum). Ten se pyšní podobnými, avšak méně jedovatými vlastnostmi. Ať už zvolíte jakoukoli variantu, zlatý déšť vnese do vaší zahrady nezaměnitelný půvab a eleganci.
Výsadba a péče
Zlatý déšť, ať už máte na mysli štědřenec oděný do žluté záplavy květů, neboli zlatici, potřebuje pro svůj růst a prosperitu správné podmínky. Výsadbu zlatého deště je ideální provádět na jaře nebo na podzim do dobře propustné, humózní půdy. Zlatý déšť preferuje slunné stanoviště, ale snese i mírný polostín. Při výsadbě dbejte na dostatečnou vzdálenost od ostatních rostlin, jelikož zlatý déšť se rozrůstá do šířky. Pravidelná zálivka je důležitá zejména u mladých rostlin a během suchých období. Dospělé rostliny jsou odolnější vůči suchu. Během vegetačního období je vhodné zlatý déšť přihnojovat hnojivem pro okrasné dřeviny. Zlatý déšť nevyžaduje pravidelný řez, ale pro udržení požadovaného tvaru a odstranění starých nebo poškozených větví je možné provést řez po odkvětu.
Kvetení a plody
Zlatý déšť, ať už se jedná o štědřenec oděný do žluté barvy nebo o jeho "sestru" zlatici s květy spíše dozlatova, je pastvou pro oči. Období kvetení se liší druh od druhu. Štědřenec rozkvétá už v dubnu a květy mu zdobí větve až do května. Zlatice začíná kvést o něco později, v květnu, a záplavu květů si užívá až do června. Obě dřeviny ale spojuje krása bohatých hroznů květů, které lákají včely a další opylovače. Po odkvětu se na zlatici objevují plody v podobě malých tobolek s hnědými semeny. Pozor ale, plody zlatice, na rozdíl od štědřence, jsou jedovaté! Proto je třeba dbát zvýšené opatrnosti, zvláště pokud se v zahradě pohybují malé děti.
Toxicita zlatého deště
Zlatý déšť, neboli štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides), je okrasný strom často pěstovaný v parcích a zahradách pro své krásné žluté květy připomínající déšť. Avšak za touto krásou se skrývá i temnější stránka. Celá rostlina, zejména pak semena, obsahuje toxické alkaloidy, především cytisin. Požití jakékoli části rostliny, a to i malého množství, může vést k otravě. Příznaky otravy se obvykle objevují do hodiny po požití a zahrnují nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, závratě, křeče a v krajních případech i bezvědomí a smrt. Zvláště ohrožené jsou děti, které si mohou semena snadno splést s hráškem. Proto je důležité být si vědom toxicity zlatého deště a zabránit dětem v přístupu k této rostlině. V případě podezření na otravu okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
Bezpečnostní opatření
Zlatý déšť, ať už se jedná o štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides) nebo čilimník (Cytisus scoparius), je krásný strom, ale je důležité si uvědomit, že všechny jeho části jsou jedovaté. To platí i pro lusky a semena, které mohou lákat děti k ochutnání. Příznaky otravy se projevují zvracením, průjmem, závratěmi a v krajním případě i bezvědomím. Pokud máte podezření na otravu, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Při manipulaci se zlatým deštěm je vhodné používat rukavice a dbát na důkladné mytí rukou po dotyku s ním. Zvláštní pozornost věnujte dětem a domácím mazlíčkům, kteří by mohli přijít do kontaktu s touto rostlinou.
Vlastnost | Zlatý déšť (Laburnum anagyroides) |
---|---|
Barva květů | Žlutá |
Doba květu | Květen - červen |
Výška dospělého stromu | Až 7 metrů |
Toxicita | Vysoká, všechny části rostliny jsou jedovaté |
Alternativy k zlatému dešti
Zlatý déšť, neboli štědřenec odvislý, je sice krásný strom, ale jeho jedovatost je dobře zdokumentovaná. Naštěstí existuje mnoho alternativ, které nabízejí podobný vzhled bez rizika otravy. Pokud toužíte po záplavě žlutých květů na jaře, zvažte například zlatici (Forsythia). Tato nenáročná dřevina rozkvétá brzy na jaře ještě před vyrašením listů a svými zářivými květy rozzáří každou zahradu. Další možností je zákula japonská (Kerria japonica), která kvete o něco později než zlatice a potěší vás množstvím zlatožlutých květů. Pro milovníky stromů s převislými větvemi je tu pak alternativa v podobě vrby Matsudovy (Salix matsudana 'Tortuosa'). Její pokroucené větve a listy vytvářejí zajímavý efekt a na jaře se objevují i nenápadné, ale půvabné jehnědy. Důležité je vybírat rostliny s ohledem na specifické podmínky vaší zahrady, jako je typ půdy, vlhkost a světelné podmínky. Před konečným rozhodnutím se poraďte s odborníkem v zahradnictví, který vám pomůže vybrat tu nejvhodnější alternativu zlatého deště pro vaši zahradu.
Symbolika a legendy
Zlatý déšť, jak se lidově říká štědřenci oděnému do žluté záplavy květů, v sobě skrývá bohatou symboliku. Jeho zářivé květy, objevující se na holých větvích ještě před listy, jsou v mnohých kulturách vnímány jako symbol znovuzrození, naděje a příchodu jara. Zlatá barva květů symbolizuje bohatství a prosperitu, a proto se věřilo, že štědřenec přináší do domu štěstí a blahobyt. V některých kulturách se zlatý déšť spojuje s láskou a vášní, a jeho větvičky se darují jako symbol oddanosti a věrnosti. Avšak krása zlatého deště skrývá i temné tajemství. Celá rostlina, včetně květů a plodů, je prudce jedovatá, a proto se s ní musí zacházet opatrně. Tato dvojakost, krása a nebezpečí, dodává zlatému dešti na tajemnosti a fascinaci.
Publikováno: 21. 11. 2024
Kategorie: domov