Doprovod k lékaři: Co vám garantuje zákoník práce?
Nárok na doprovod k lékaři: Kdy platí?
Zákoník práce upravuje i situace, kdy potřebujete k lékaři doprovod. Zaměstnanec má v určitých případech ze zákona nárok na pracovní volno, aby mohl doprovodit blízkého rodinného příslušníka k lékaři. Zákoník práce definuje blízkého rodinného příslušníka jako manžela, partnera registrovaného partnerství, příbuzného v přímé linii, sourozence, zeťě, snachu a osobu, která se zaměstnancem žije ve společné domácnosti. Důležité je, že nárok na pracovní volno pro doprovod k lékaři vzniká pouze v případě, kdy přítomnost doprovodu vyžaduje ošetřující lékař. Nestačí tedy pouze tvrzení zaměstnance, že doprovod je nezbytný. Zaměstnanec je povinen tuto skutečnost prokázat například potvrzením od lékaře. Pracovní volno s nárokem na náhradu mzdy se poskytuje maximálně na 1 den, ve výjimečných případech na nezbytně nutnou dobu, nejdéle však na 1 týden. V případě, že zaměstnanec potřebuje doprovodit k lékaři osobu, která není blízkým rodinným příslušníkem, může mu být poskytnuto pracovní volno bez náhrady mzdy.
Zákoník práce a doprovod: Co říká zákon?
Zákoník práce se otázce doprovodu k lékaři přímo nevěnuje. Neexistuje tedy žádné ustanovení, které by výslovně zaručovalo zaměstnancům právo na placené volno pro doprovod sebe samých nebo blízkých osob k lékaři. To ovšem neznamená, že by zaměstnanci v takových situacích neměli žádné možnosti. V úvahu přichází několik řešení v závislosti na konkrétních okolnostech. Zaměstnanec se může se zaměstnavatelem dohodnout na čerpání dovolené, případně neplaceného volna. Další možností je využití tzv. překážek v práci na straně zaměstnance, které jsou upraveny v § 191 a násl. Zákoníku práce. Mezi tyto překážky patří například důležité osobní překážky v práci, kam spadá i vyšetření nebo ošetření ve zdravotnickém zařízení. Využití překážek v práci je však podmíněno splněním určitých podmínek, jako je např. nutnost doložení důvodu nepřítomnosti v práci. Vždy je vhodné situaci se zaměstnavatelem předem probrat a najít optimální řešení.
Pracovní volno pro doprovod: Máte na něj nárok?
Potřebujete doprovod k lékaři a nejste si jistí, zda máte v práci nárok na volno? Zákoník práce v této oblasti poskytuje určitou ochranu, ale je důležité znát detaily. Nárok na pracovní volno pro doprovod k lékaři máte v případě, že doprovázíte dítě mladší 10 let, osobu se zdravotním postižením vyžadující doprovod, nebo osobu blízkou, která se sama o sebe nedokáže postarat. Váš rodinný příslušník nebo osoba blízká musí lékařskou péči skutečně potřebovat a lékař musí jeho přítomnost schválit. Důležité je, že na toto volno se nevztahuje nárok na náhradu mzdy. Zaměstnavatel vám však musí poskytnout pracovní volno bez zbytečného odkladu a v nezbytně nutném rozsahu. Pamatujte, že je vždy vhodné informovat zaměstnavatele o důvodu nepřítomnosti v práci co nejdříve a doložit ji například lékařskou zprávou.
Dítě u lékaře: Platí jiná pravidla?
Pokud jde o doprovod dítěte k lékaři, zákoník práce bohužel neposkytuje žádná specifická ustanovení. To znamená, že na tuto situaci se nevztahuje placené volno. Nicméně, to neznamená, že rodiče nemají žádné možnosti. Vždy je možné se domluvit se zaměstnavatelem na neplaceném volnu, dovolené, nebo flexibilní pracovní době. Důležitá je komunikace a hledání oboustranně přijatelného řešení. Zaměstnavatelé bývají v těchto situacích často vstřícní, zvláště pokud se jedná o jednorázovou záležitost. V případě, že se zaměstnavatel staví k situaci odmítavě, je vhodné obrátit se na odbory nebo na inspektorát práce. Pamatujte, že zdraví dítěte je vždy na prvním místě.
Zákoník práce se k otázce doprovodu k lékaři přímo nevyjadřuje, nicméně podle § 191 má zaměstnanec právo na nezbytně nutnou dobu k vyřízení osobních záležitostí, jejichž vyřízení je vázáno na pracovní dobu.
Anežka Nováková
Odmítnutí volna pro doprovod: Co dělat?
Zaměstnavatel nemá povinnost poskytnout vám volno pro doprovod k lékaři. Zákoník práce toto právo negarantuje. Pokud vám zaměstnavatel nevyjde vstříc, zkuste se domluvit na neplaceném volnu, dovolené nebo práci z domova. Zaměstnavatel by měl zvážit vaše individuální okolnosti, jako je váš zdravotní stav nebo závažnost situace. Pamatujte, že komunikace je klíčová. Snažte se najít řešení, které bude vyhovovat oběma stranám.
Nárok | Délka doprovodu | Placené volno? |
---|---|---|
Doprovod dítěte k lékaři | Až 7 dní v kalendářním roce (pro osamělého zaměstnance až 14 dní) | Ano, ale pouze první 2 dny |
Doprovod jiného člena rodiny k lékaři | Zákoník práce nestanovuje | Ne |
Shrnutí: Vaše práva v kostce
Zákoník práce vám dává právo na pracovní volno s náhradou mzdy, pokud potřebujete doprovod k lékaři. Nevztahuje se to však na všechny lékařské návštěvy, ale pouze na ty, které jsou v zájmu zaměstnavatele. Typicky se jedná o preventivní prohlídky nebo vyšetření související s pracovním úrazem. Důležité je také zmínit, že doprovod musí být nezbytný. To znamená, že se neobejdete bez pomoci jiné osoby, například z důvodu vašeho zdravotního stavu. Zaměstnavatel má právo vyžádat si od vás potvrzení od lékaře o nutnosti doprovodu. Pamatujte, že je vždy vhodné se se zaměstnavatelem o vašich potřebách dopředu domluvit a najít společné řešení.
Publikováno: 22. 11. 2024
Kategorie: právo